fbpx
Witaj na Seechance   Click to listen highlighted text! Witaj na Seechance

Powrót do szkoły – jak pomóc dziecku z nowymi wyzwaniami?

Udostępnij

Na pewno bardzo dobrze pamiętasz 1 września w roku, kiedy Twoje dziecko zaczynało naukę w szkole. Nawet z upływem lat na zakończenie wakacji towarzyszą Ci podobne emocje. Jednak tym razem dodatkowo pojawia się wątek powtórnej asymilacji z rówieśnikami, odnalezienia się w szkolnej rzeczywistości i zmiany dotychczasowych nawyków, które towarzyszyły Twojej rodzinie w czasie nauki zdalnej. Jak wspomóc dziecko mierzące się z tym trudnym wyzwaniem?

Powrót do szkoły po wakacjach zazwyczaj bywa trudny. W tym roku może być jeszcze większym wyzwaniem dla dzieci i rodziców, z racji tego, że przerwa w nauczaniu stacjonarnym trwała długo. Nauka hybrydowa, a dla wielu nastolatków całkowicie zdalna sprawiła, że dzieci miały ze sobą mniejszy kontakt, swoją edukację odbywały głównie w domu, pod nadzorem rodziców. Jak przygotować się na nadchodzące zmiany?

 

Rozmowa to podstawa!

 

W wirze wakacyjnych rozrywek i zakupów do szkoły nie zapomnij o rozmowie z dzieckiem. Sposób komunikacji zmian dostosuj do tego wieku oraz tego, co czeka go za kilka dni. Jest to szczególnie ważne dla małych debiutantów, ale też starszych dzieci, które nie zdążyły przyzwyczaić się do szkolnego obowiązku, a większość edukacji odbyły w domu. Uświadom pociechę, z czym wiąże się data 1 września:

  • wcześniejsze wstawanie od poniedziałku do piątku (a więc także wcześniejsze chodzenie spać),
  • dodatkowe obowiązki – odrabianie lekcji, zajęcia pozaszkolne,
  • konieczność spędzania kilku godzin dziennie w placówce, co wymaga koncentracji i skupienia uwagi na słowach nauczyciela,
  • dojazdów do szkoły – autem, środkami komunikacji zbiorowej.

 

Brother And Sister Having Fun Together In Park


Nie zabieraj przyjemności i rozrywek

 

Nadejście roku szkolnego wcale nie musi oznaczać rezygnacji z rozrywek, które towarzyszyły dziecku w wakacje. Przeciwnie – aby powrót do placówki był możliwie jak najbardziej łagodny pozwól dziecku nadal bawić się na zewnątrz oraz spotykać z przyjaciółmi. Dopóki trwa złota jesień to zabawy na świeżym powietrzu czy spotkania z rówieśnikami poza szkołą są bardzo ważne!


Stopniowo wprowadzaj zmiany

 

W wakacje leniuchowaliście do 10? Dziecko chodziło spać znacznie później niż tuż po dobranocce? Na kolację były lody, a na śniadanie gofry? Na stopach sandały, a na głowie czapka z daszkiem? Niestety wraz z nadejściem jesieni i nowego roku szkolnego, zmienia się pogoda i harmonogram dnia. Aby uczeń mógł się do tego stopniowo przygotować, zacznij wcześniejsze pobudki jeszcze przed tym, jak rozbrzmi pierwszy dzwonek. Razem też kupcie nowe ubrania z długim rękawem i nogawkami oraz pasujące do pory roku obuwie.

 

Parent And Pupil Of Primary School Go Hand In Hand Mom Of Two Girls With A Backpack Behind The Back Beginning Of Lessons First Day Of Fall


Przejdź/przejedź z dzieckiem drogę do szkoły testowo

 

Nawet, jeśli Twoje dziecko już wcześniej uczęszczało do placówki, to nie zaszkodzi przypomnieć mu, jak przebiega droga do szkoły lub przedszkola. Pokonajcie ją wspólnie bez pośpiechu – autem, pieszo lub komunikacją miejską. Szczególnie gdy uczeń będzie podróżował autobusem lub tramwajem warto zapoznać go z:

  • lokalizacją przystanków,
  • zachowaniem w autobusie,
  • zasadami bezpieczeństwa na drodze.

Pamiętaj też, aby wyrobić synowi lub córce bilet miesięczny, co znacznie zmniejszy koszty dojazdu i skróci ich czas.

 

Poznaj szkołę, nauczycieli i rodziców

 

Jako rodzic na pewno chcesz wiedzieć, kto i w jakim otoczeniu będzie uczył Twoje dziecko. Jeżeli nie miałeś wcześniej okazji, zrób to pierwszego dnia szkoły. Z wychowawcą czy innymi pedagogami możesz skontaktować się jeszcze w sierpniu, np. telefonicznie albo mailowo. Dobrym pomysłem jest zapoznanie się z innymi rodzicami i założenie grupy dyskusyjnej w mediach społecznościowych, która ułatwi kontaktowanie się.

Potraktuj powrót dziecka do szkoły, jak powrót do normalności. Niech to nie będzie czas smutku z powodu rozstania czy żalu za przemijającym latem. Postaw raczej na humor i luz, choć Tobie też może być ciężko odnaleźć się w nowej, jesiennej rzeczywistości. Pamiętaj, że Twoje emocje udzielają się dziecku, dlatego zwalcz te negatywne, aby ułatwić maluchowi, ale też starszakowi ponowną adaptację w szkolnej rzeczywistości. 

Udostępnij
Skip to content P Click to listen highlighted text!