fbpx
  Click to listen highlighted text!

Plan dnia ucznia – czy jest potrzebny? Jak go opracować?

Udostępnij

Czy planowanie każdego dnia dziecka to dobry pomysł? Czy w ten sposób nie wpędzamy się w rutynę, która bywa zgubna? Nic podobnego! Wiele badań i obserwacji wykazało, że najmłodsi najlepiej funkcjonują w środowisku, które znają i dobrze odnajdują się w rzeczywistości, która jest uporządkowana. To daje im poczucie bezpieczeństwa, stabilizacji, ale też pozwala lepiej wykorzystać czas wolny na zabawę czy rozwijanie swoich pasji. Zobacz, jak może wyglądać przykładowy plan dnia Twojego dziecka i dopasuj go do indywidualnego trybu życia całej rodziny.

 

Jak opracować plan dnia ucznia?

 

Plan dnia ucznia jest ściśle powiązany nie tylko z grafikiem jego zajęć szkolnych i pozaszkolnych, ale też pracą rodziców oraz edukacją rodzeństwa. Trzeba zatem zabrać się do tworzenia go wspólnie, aby każdy element układanki znalazł się na swoim miejscu.

Najlepszym momentem na takie ustalenia jest połowa/końcówka września. To czas, w którym plany lekcji w szkołach są już znane, a zajęcia dodatkowe rozplanowane. Rodzice mogą podzielić się obowiązkiem zawożenia i przywożenia pociech z placówek, w razie potrzeby angażując w to innych członków rodziny.

Doing Assignment


Przykładowy plan dnia

 

Pobudkę warto zarządzić przynajmniej na godzinę przed rozpoczęciem zajęć. Oczywiście to kwestia mocno indywidualna, zależy od tego, ile czasu zajmuje nam poranna toaleta, jak długo jemy śniadanie i wreszcie, jak daleko mieszkamy od szkoły czy przedszkola.

Czas po szkole można od razu spożytkować na zajęcia dodatkowe. W tym czasie rodzice mają przestrzeń, żeby załatwić swoje sprawy, np. zrobić zakupy. Powrót do domu to okazja do tego, aby wspólnie zasiąść przy stole i celebrować posiłek, porozmawiać o wydarzeniach minionego dnia. Warto dać sobie ten czas i chwilę oddechu przed kolejnymi wyzwaniami, np. odrabianiem lekcji.

Jeśli pogoda i czas pozwala, należy wyjść na świeże powietrze. Spacer, jazda na rowerze, a nawet wygłupy w ogrodzie – chodzi o to, aby „przewietrzyć” głowę, rozluźnić się i nabrać nowej energii.

Po powrocie do domu jest czas na naukę lub zabawę, ale też obowiązki. Sprzątanie, wspólne przygotowywanie kolacji, rozwieszanie prania, rozpakowywanie zakupów. Wreszcie wieczorne rytuały – jedzenie, kąpiel, sen. A może wcześniej jeszcze czytanie dziecku czy spokojna rozmowa.

What Needs To Be Done Next. Shot Of A Young Girl Reading From A


Czego uczy dziecko plan dnia?

 

Plan dnia nie tylko pomaga w organizacji życia rodzinnego, ale też uczy dzieci wielu wartościowych rzeczy i postaw. Na początku Twoje pociechy mogą mieć problem z przestrzeganiem niektórych punktów – warto wyjaśnić im, że plan jest Wam potrzebny do sprawnego funkcjonowania. Dobrze też wytłumaczyć, na czym polega, jakie czynności wykonujemy, dlaczego robimy to w takiej kolejności, czemu nie chcemy się spóźniać.

Czy plan dnia może ulegać zmianom? Nawet powinien! Weekendy niech będą bardziej swobodne i elastyczne, pozwólcie sobie czasem na „popłynięcie z prądem” – dłuższe spanie, obiad na mieście, wycieczkę. Pamiętaj, że plan dnia ma pomóc rodzinie w funkcjonowaniu, a nie zakuwać ją w okowy, męczyć czy unieszczęśliwiać.

Udostępnij
Skip to content P Click to listen highlighted text!