fbpx
Witaj na Seechance   Click to listen highlighted text! Witaj na Seechance

Jak robić dobre zdjęcia? Krótki poradnik dla młodych fotografów

Udostępnij

Robienie zdjęć to świetna zabawa i sposób na nudę. Zanim wyruszycie na rodzinną wycieczkę czy zaczniecie eksperymenty fotograficzne w domu, zapoznajcie się z naszym krótkim poradnikiem. To najważniejsze wskazówki dla młodych fotografów, którzy lubią obserwować świat ukryci za obiektywami aparatów.


Telefonem czy aparatem? Wybór sprzętu

 

Sprzęt dla początkującego nie powinien być skomplikowany – zwłaszcza, gdy mówimy o dziecku. Najmłodszym na początku w zupełności wystarczy aparat w smartfonie lub niewielkie kompaktowe urządzenie cyfrowe. Gdy zainteresowanie fotografią nie minie, po pewnym czasie będzie można zainwestować w bardziej zaawansowaną lustrzankę.

 

Close Up Hands Holding Camera


Wskazówki dla początkującego fotografa

 

Masz już sprzęt? Teraz czas przejść do działania. Oto kilka wskazówek dla początkujących fotografów, które pomogą im w robieniu dobrych zdjęć, np. gdy zechcą wziąć udział w konkursie fotograficznym czy wystawie.

  1. Trzymaj aparat prosto – robienie „przekrzywionych” ujęć może się wydawać atrakcyjne, czy bardziej dynamicznie. Jednak efekt zazwyczaj jest marny i przekombinowany. Owszem, jest to jedna z technik, jednak trzeba używać jej z wiedzą oraz wyczuciem. Na początek najlepiej pozostać przy klasycznej fotografii prostej.
  2. Stabilizuj – znajdź punkt oparcia dla rąk albo ustaw telefon/aparat na statywie – to ważne, szczególnie, gdy czekasz przez dłuższy czas ze sprzętem w gotowości do zrobienia idealnego zdjęcia. Dobra wiadomość jest taka, że obecnie nawet w smartfonach jest opcja stabilizacji obrazu, czyli redukcji drgań, aby obraz był wyraźny i nierozmazany.
  3. Odpowiednio kadruj – na początek wystarczy, że zadbasz o to, aby Twoje zdjęcia nie były chaotyczne, lecz przemyślane pod względem kompozycji. Główny obiekt zdjęcia powinien znaleźć się na nim w całej krasie i okazałości, nie powinien być ucięty czy rozmyty. Ważna jest też perspektywa, czyli budowanie wrażenia przestronności (jeden obiekt większy z przodu, w tle inne – mniejsze, mniej wyraźne).
  4. Skup się na celu swojej fotografii można robić zdjęcia spontanicznie, jednak znacznie lepiej, gdy masz dokładny cel i wizję, która przyświeca Ci podczas fotografowania. Niech Twoje zdjęcie opowiada jakąś historię – o życiu, pogodzie, przygodzie, relacjach między ludźmi. Motywów może być całe mnóstwo!

Co możemy Ci jeszcze doradzić? Bierz ze sobą aparat wszędzie, nie tylko na egzotyczne wakacje czy wycieczkę w miejsce pełne atrakcji. Piękne kadry można zrobić każdego dnia i wszędzie – wystarczy mieć oczy szeroko otwarte i dostrzegać to, czego nie widzą inni.

Udostępnij
Skip to content P Click to listen highlighted text!