fbpx
  Click to listen highlighted text!

Rytm dnia – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?

Udostępnij

Gdy mówi się o harmonijnym rozwoju dziecka, to często słychać głosy o tym, jak istotne jest przestrzeganie rytmu dnia. Dotyczy to już maluszków, które pojawiają się na świecie i mają problemy z przystosowaniem się do nowej rzeczywistości. Przewidywalność i regularność codziennych czynności, w tym zabiegów pielęgnacyjnych, pozwala im lepiej zrozumieć mechanizmy kierujące światem, dopasować się do zasad panujących w rodzinie i wreszcie poczuć się bezpiecznie.

 

Rytm dnia jest ważny dla noworodków

 

Noworodki dopiero uczą się poznawać świat. Jak można im w tym pomóc? Pokazując, że nowe otoczenie, w którym się znalazły jest bezpieczne i choć dużo się zmieniło, to razem nauczycie się funkcjonowania w tej rzeczywistości. Zmiany są trudne szczególnie dla dzieci wysoko wrażliwych. Swoje niezadowolenie i niepokój demonstrują płaczem, a nierzadko też cierpią na zaburzenia somatyczne.

Dlatego w ich przypadku tak ważne jest przestrzeganie rytmu dnia, który obejmuje następujące czynności:

  • spanie,

  • jedzenie,

  • spacer,

  • kąpiel.

Z czasem ta lista stopniowo się rozszerza. Skraca się czas drzemek, a wydłużają się okresy aktywności. Dochodzi nauka samodzielności, chęć odkrywania świata, uczenia się. Dziecko zaczyna się socjalizować, szuka przyjaciół, nawiązuje i podtrzymuje relacje. Jego plan dnia staje się coraz bardziej napięty, jednak nie oznacza to, że z należy rezygnować z ustalonego rytmu dnia.

Clock At An Office Tablee

Plan dnia – dobry też dla przedszkolaka i ucznia

 

Wraz z rozwojem dziecka można, a nawet trzeba, odpowiednio zmodyfikować plan dnia. Nie powinno się zostawiać dziecku zbyt dużej swobody, choć oczywiście nie warto zapełniać mu każdej minuty życia aktywnościami i rozrywkami. Bez względu na wiek, Twoja pociecha czuje się lepiej (choć nie zawsze to okazuje), kiedy zna zasady obowiązujące w domu i jest zachęcana do ich respektowania. Gdy robicie to od samego początku, to jest większa szansa na to, że w Twoim domu będzie mieszkał syn lub córka, z którymi będziesz w przyjacielskich stosunkach, a nie sprzeciwiający się całemu światu buntownik.


Co daje rytm dnia?

 

Na opracowanym i przestrzeganym przez rodziców planie dnia najbardziej korzystają noworodki i niemowlaki. Możliwość przewidzenia następstwa zdarzeń i tego, co nastąpi po jedzeniu czy spacerze, albo wtedy, gdy zrobi się ciemno sprawia, że:

  • czują się bezpiecznie,

  • ich aktywność reguluje się,

  • mają poczucie stabilizacji,

  • lepiej śpią, bo są spokojniejsze.

Ponadto obecność rytuałów w codziennym życiu nowej rodziny to coś, co pozwala Wam zbliżyć się do siebie.

W przypadku starszych dzieci, gdy rodzice już pracują, a przedszkolaki czy uczniowie mają sporo zajęć dodatkowych, a czas wolny dzielą między dom a spotkania z przyjaciółmi, równie ważne są wspólne momenty. Śniadanie zjedzone razem przy stole, książka przeczytana na dobranoc, seans filmowy czy rozgrywki w planszówki – to wszystko scala rodzinę i buduje poczucie wspólnoty.

Rytm dnia warto wypracować już na samym początku rodzicielskiej drogi. Choć wydaje się to niezwykle trudne w przypadku noworodka, który głównie śpi i je, to z czasem zauważysz, że harmonogram dnia staje się bardziej uporządkowany. To niezwykle ważnie nie tylko dla dziecka, ale też dla mamy i taty! Przewidując pory i długość drzemek czy nocnego snu, możesz łatwiej zaplanować sobie pracę, przygotowywanie posiłków, sprzątanie, trening czy po prostu odpoczynek.

Udostępnij
Skip to content P Click to listen highlighted text!