fbpx
  Click to listen highlighted text!

Pasje w życiu dziecka i ich wpływ na dorosłe życie

Udostępnij

Zainteresowania dzieci zmieniają się jak w kalejdoskopie. W ten sposób najmłodsi eksperymentują i próbują nowości. Niektóre pasje pozostaną tylko wspomnieniem, do którego jako dorośli będą się uśmiechać z sentymentem. Inne mogą okazać się poważnym hobby, a nawet źródłem utrzymania. Dlatego nie należy bagatelizować żadnych dziecięcych pragnień. Często to pierwsze marzenia są tymi, do których się dąży przez całe życie.

Dzieci, poznając świat, dowiadują się wiele również o sobie samych. O tym, co je interesuje, co lubią robić. Często podzielają zainteresowania rodziców, zwłaszcza gdy ci, próbują zachęcić dziecko do wspólnego spędzania czasu i robienia razem pasjonujących rzeczy.

Dzieciństwo to czas intensywnych poszukiwań — próbowania nowych rzeczy, porzucania tych, które są nudne, odkrywania własnych talentów. To ważne, aby na tym etapie młody człowiek miał przestrzeń i wsparcie najbliższych. Hobby ma duży wpływ na dorosłe życie.

Dlaczego hobby jest ważne?

Na każdym etapie ludzkiego życia ważne jest posiadanie pasji oraz zainteresowań. To rzeczy, które sprawiają, że masz energię, aby rano wstać, wkładasz sportowe buty, nawet gdy zakwasy po poprzednim treningu jeszcze nie zniknęły.

Podobnie jest z dziećmi. Trudno nie zauważyć, że syna fascynuje piłka nożna, kiedy każdą wolną chwilę spędza na boisku, a córka uwielbia tańczyć, bo robi to już od świtu. Dzięki zainteresowaniom dzieci i nastolatki:

  • rozwijają swoje umiejętności,
  • budują poczucie własnej wartości,
  • mają w życiu cel inny niż szkoła,
  • zyskują nowych znajomych,
  • uczą się dystansować do rzeczywistości,
  • pobudzają ciało i mózg do aktywności,
  • są weselsi, a często też zdrowsi (na ciele i duchu).

Mając na uwadze tak długą, lecz wcale niewyczerpaną listę argumentów, warto wesprzeć dziecko w poszukiwaniu, a potem rozwijaniu pasji. Możesz zachęcić je do spróbowania tego, co sam lubisz lub odkrycia własnej ścieżki.

Kiedy zobaczysz błysk w oku pociechy, która po raz setny ćwiczy ten sam utwór na fortepianie lub zobaczysz, z jaką radością chodzi na basen, nawet przy złej pogodzie — zrozumiesz, że Twoje dziecko odnalazło swoje hobby.

Dziecięce zainteresowania a dorosłość

Niektóre dziecięce marzenia z przyczyn technicznych można zrealizować dopiero w dorosłym życiu. Zanim syn zostanie kierowcą rajdowym, będzie musiał zdać prawo jazdy, a córka, by studiować na Akademii Teatralnej, zaliczyć maturę. Jednak kiedy to osiągną, nic nie przeszkodzi im, aby oddali się swojej pasji, a może nawet zajmowali się sportem czy aktorstwem zawodowo.

Jednak już kilkulatków można zachęcać do prób i ćwiczeń dopasowanych do ich wieku oraz możliwości. Co dają regularne treningi, rozmowy o hobby, czytanie książek i oglądanie tematycznych filmów?

  • Umacniają w dziecku wiarę, że jego marzenia są osiągalne — potrzeba tylko ciężkiej pracy i cierpliwości,
  • zweryfikują, czy młody człowieka faktycznie kocha daną dziedzinę, czy raczej interesuje się nią, naśladując kolegów,
  • są motywacją, sposobem na wartościowe spędzanie czasu wolnego, sprzyjają rozwojowi kreatywności, twórczego myślenia, tężyzny fizycznej,
  • uczą sumienności.

Bądź czujny — zazwyczaj to rodzice jako pierwsi dostrzegają drzemiący w dziecku potencjał lub talent i ukierunkowują jego dalszy rozwój. Pozostań jednak partnerem, nie naciskaj, gdy nastolatek zrezygnuje z dotychczasowej pasji. Zapewne zaraz odkryje następną, w której będziesz mu potrzebny nie tylko jako mama lub tata, ale też jako manager, trener i najwierniejszy kibic.

Udostępnij
Skip to content P Click to listen highlighted text!