fbpx
  Click to listen highlighted text!

5 zalet włączenia treningu indywidualnego w strukturę cyklu treningowego dzieci i młodzieży

Udostępnij

Cykl treningowy młodego zawodnika powinien być starannie zaplanowany. Warto włączyć w niego nie tylko elementy gry zespołowej, ale też indywidualne plany ukierunkowane na konkretne potrzeby oraz potencjał gracza. Podążając za słynnym zdaniem, jakie wygłosił Johann Cruyff, uważamy, że spora część problemów dotykających polskiej piłki nożnej może zostać rozwiązana właśnie dzięki popularyzacji treningów indywidualnych. Przekonaj się dlaczego. 

Cruyff to jeden z najwybitniejszych zawodników w historii piłki nożnej na świecie. Słynny przed laty zawodnik oraz trener powiedział: „Trenowałem 3-4 godziny tygodniowo w Ajax Amsterdam, kiedy byłem mały, ale grałem też każdego dnia 3-4 godziny na ulicy. Więc, jak myślisz, gdzie nauczyłem się grać w piłkę?”. Ten znany wszystkim cytat powinien przyświecać trenerom, którzy zaczynają pracę z dziećmi i młodzieżą i zastanawiają się nad wprowadzeniem treningów indywidualnych dla swoich podopiecznych.

 

Czy trening indywidualny wyklucza współpracę na boisku?

 

Oczywiście, że nie! Uważamy wprost przeciwnie: Trening indywidualny poprzez doskonalenie konkretnych umiejętności gracza pozwala na wyrównywanie różnic w zespole. Sprzyja też poszukiwaniu wybitnych talentów, a następnie rozwijaniu predyspozycji jednostki. Tak, aby korzyści odczuła cała drużyna – tłumaczy Dyrektor Klubu Sportowego ‘’DUNAJEC” Jakub Nowak. 

Ćwiczenia w konfiguracji 1 na 1, czyli zawodnik i trener to tylko jeden z elementów planu treningowego. Kolejnym powinno być włączenie elementu rywalizacji, poprzez stworzenie grupy składającej się z 2 do 4 osób. Dzięki temu umiejętności zdobyte podczas spotkań indywidualnych będzie można przetestować i udoskonalić w praktyce. 

Podkreślamy, że trening indywidualny nie może zastąpić treningu grupowego. Stanowi jedynie element całego cyklu – sprzyja uzupełnianiu braków danego zawodnika lub rozwijaniu jego wybitnych umiejętności – podkreśla Członek Zarządu klubu ‘’DUNAJEC” Łukasz Biernacki.  Zalecane jest, aby po zdobyciu nowych kwalifikacji, gracz mógł jak najszybciej przetestować je na boisku, a więc podczas gry ze swoim zespołem. Przyjmuje się, że dla zachowania zdrowej równowagi trening indywidualny powinien odbywać się raz w tygodniu, podczas gry ćwiczenia grupowe należy organizować trzy razy częściej (wszystko zależy od decyzji trenera, wieku i stopnia zaawansowania drużyny).

Zalety

 

Zalety treningu indywidualnego

 

Trening indywidualny ma swoich zwolenników oraz przeciwników. My opowiadamy się za tym, że powinien on stanowić element zbilansowanego planu ćwiczeń, ponieważ:

  • pomaga niwelować różnice rozwojowe – motoryczne i techniczne między zawodnikami,
  • sprzyja odkrywaniu talentów i maksymalnemu wykorzystywaniu potencjału wybitnie uzdolnionych graczy,
  • pozwala na pełne skupienie się na jednej osobie – jej technice, precyzji ruchów i dokonywaniu błyskawicznych korekt, dzięki czemu złe nawyki nie są utrwalane,
  • nie wyklucza rywalizacji, gdyż każdy element przyswojony podczas zajęć indywidualnych powinien zostać od razu przetestowany podczas gry z innymi zawodnikami,
  • zwiększa szansę na uzyskanie założonych efektów w krótkim czasie.

Obecnie szczególnie warto włączyć trening indywidualny do planu szkoleniowego młodych graczy. Jeszcze kilkanaście lat temu szkolne boiska asfaltowe były tak oblegane, że wejście na nie miała nieliczna grupa osób. Zwykle trzeba było mieć twardy charakter lub szczęście, aby móc zagrać mecz z przyjaciółmi, zajmując w tym celu cały obiekt.

Dziś, kiedy spojrzymy na piękne, nowoczesne orliki to zazwyczaj świecą one pustkami – ich potencjał nie jest w pełni wykorzystywany. Warto zaproponować trenującej młodzieży dodatkowe zajęcia, ponieważ mamy do tego odpowiednią infrastrukturę oraz wiedzę, która przekazana juniorom może przynieść spektakularne efekty w przyszłości.

Udostępnij
Skip to content P Click to listen highlighted text!