fbpx
Witaj na Seechance   Click to listen highlighted text! Witaj na Seechance

Zobacz, jak korzystnie na rozwój dziecka wpływa sport

Udostępnij

Dużo mówi się o tym, aby prowadzić aktywny tryb życia i zachęcać do tego samego swoje dziecko. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, dlaczego ruch jest taki ważny dla człowieka, zwłaszcza młodego? Jak wpływa na psychikę i jak kształtuje ciało? Poznaj wszystkie argumenty przemawiające za tym, aby wolny czas po szkole spędzać na boisku lub jeżdżąc na rowerze, zamiast kolejnego leniwego wieczoru przed telewizorem czy komputerem.

Do sportu trzeba się wysilić

Rozrywką znacznie mniej męczącą, bardziej dostępną i popularną jest korzystanie z elektronicznych gadżetów. Za ich pomocą można grać, spotykać się ze znajomymi w świecie wirtualnym, czerpać rozrywkę. Jednak dopiero wyjście na zewnątrz i skorzystanie z realnych atrakcji pozwala dziecku poznać otoczenie i rozwijać się harmonijnie. Nie oznacza to, że musisz natychmiast pozbawić córkę czy syna dostępu do elektroniki. Musisz jednak znaleźć złoty środek i tak ważną w życiu równowagę. Im wcześniej, tym lepsze efekty osiągniesz.

Father Child Playing Park Long View


Jak ruch wpływa na dziecko? Pozytywne aspekty rozwojowe

Większość dzieci ma naturalną potrzebę bycia w ruchu, która z wymienionych wyżej powodów stopniowo zanika. To bardzo źle, gdy młody człowiek przestaje się ruszać, a aktywność fizyczną ogranicza tylko do obsługiwania palcami konsoli. Sport to zdrowie – fizyczne i duchowe:

  • dziecka zmysły wyostrzają się,

  • młody sportowiec rozwija się bardziej harmonijnie,

  • budowana jest odporność, kondycja, siła i hart ducha,

  • dziecko poznaje nowych kolegów, a więzi te są silne, bo łączy ich wspólna pasja,

  • ruch wpływa na budowanie prawidłowej postawy ciała,

  • uczy zasad fair play, zdrowej rywalizacji, przegrywania z honorem,

  • uczy systematyczności,

  • wzbogaca doświadczenia,

  • pomaga się odstresować,

  • pozytywnie wpływa na samopoczucie, apetyt, łagodzi nerwy i napięcie.

Trudno wskazać negatywne strony aktywności fizycznej. Choć zapewne rodzice dzieci nadaktywnych ruchowo mieliby swoje spostrzeżenia, to o ile Twoja pociecha rozwija się dobrze i z natury zawsze jest w biegu, to nie wzbudza żadnych powodów do niepokoju. Przeciwnie. Jeżeli natomiast widzisz, że dziecko jest nie tyle ruchliwe, co niespokojne, to właśnie przekierowanie jego uwagi na sport i pozwolenie mu, aby zmęczyło się bieganiem będzie najlepszym rozwiązaniem.

Cheerful Girl Playing Soccer Ball With Her Parent Grass Park

Jak należy uprawiać aktywność fizyczną?

Twoje dziecko nie musi od razu stawać się zapalonym sportowcem czy dołączać do formacji piłkarskiej lub jakiejkolwiek innej. Na początkowym etapie życia będzie wolało spędzać czas z Tobą, więc razem wybierzcie się na rowery, szalejcie na rolkach, biegajcie, skaczcie przez kałuże, pływajcie, wspinajcie się… ruch ma różne oblicza, a przede wszystkim ma być dla Twojej pociechy doskonałą zabawą!

Przyjmuje się, że dziecko powinno spędzać w ruchu około 90 minut dziennie. Chodzi tu o aktywności na zewnątrz, zarówno te zorganizowane, jak i swobodne. To skutecznie odciągnie je od ekranów, pozwoli poznawać świat i cieszyć się jego pięknem!

 

Udostępnij
Skip to content P Click to listen highlighted text!