fbpx
Witaj na Seechance   Click to listen highlighted text! Witaj na Seechance

Warzywa i owoce w diecie dziecka – dlaczego są takie ważne?

Udostępnij

O tym, jak duży wpływ na rozwój dziecka ma zdrowa, zbilansowana dieta wiedzą nawet debiutujący rodzice. Mama jeszcze w ciąży zmienia nawyki żywieniowe, wykluczając niektóre produkty, a zwiększając podaż innych. Po porodzie karmi dziecko mlekiem własnym lub najlepszą dostępną mieszanką. Potem przychodzi czas na rozszerzanie diety i związane z tym wyzwania. Dziś zastanowimy się, jak duże znaczenie dla niemowlaków i dzieci starszych ma obecność w diecie warzyw oraz owoców.

Co dają dziecku owoce i warzywa?

Trudno przecenić rolę owoców i warzyw w diecie dziecka. Są one bardzo cennym źródłem przeciwutleniaczy, błonnika oraz substancji o działaniu przeciwzapalnym. Co ważne, dostarczają w naturalny sposób witamin – A, C oraz mikroelementów. W warzywach dobroci jest jeszcze więcej! W zależności od produktu są one bogate w wapń, miedź, cynk, magnez, mangan i molibden.

Mówi się o tym, że zbilansowana dieta, a więc taka, w której owoce i warzywa stanowią obowiązkowy składnik dań nawet 4 czy 5 razy dziennie, w pełni zaspokaja zapotrzebowanie organizmu na substancje odżywcze czy witaminy. Oczywiście jest to nieco bardziej skomplikowane, a zależy m.in. od wchłaniania, jednak zawsze warto mieć to na uwadze i kontrolować potencjalne niedobory przy okazji okresowych badań krwi.

Eating Vegetables By Child Make Them Healthier

Czy na owoce i warzywa trzeba uważać?

Początki rozszerzania diety to zawsze czas wielu pytań i ekscytacji mieszającej się ze stresem. Czy wszystkie owoce i warzywa można podawać bez ryzyka? Oczywiście należy próbować, ale robić to etapami – podawać jedne składnik i obserwować reakcję dziecka. Zdarza się, że co wrażliwsi mogą alergicznie reagować na niektóre świeże produkty.

Są to zwłaszcza owoce cytrusowe, ale też banany, truskawki, arbuzy, kiwi. Jednak samo podejrzenie, że dziecko ma alergię nie jest powodem do rezygnacji z owoców czy warzyw. Warto najpierw skonsultować się z lekarzem i próbować innych form podania – przetworzone owoce uczulają rzadziej. Należy też wybierać te, ze sprawdzonego źródła. Nigdy ulepszane, po opryskach chemicznych czy zbierane tuż przy ruchliwej ulicy.

Mother With Little Daughter Preparing Salad

Jak włączać warzywa i owoce do diety dziecka?

Dzisiaj warzywa i owoce nie muszą być kojarzone z mało estetycznym dodatkiem do dań. To zamierzchłe czasy, kiedy brukselka na talerzu wywoływała obrzydzenie, a brokuł smakował jak… papier. Teraz w sieci znajdziemy tysiące przepisów na „przemycenie” nawet nielubianych składników do dań. Zielone gofry, których super moc drzemie w szpinaku? Pyszna kolorowa pizza napakowana warzywami? A może placki, w których pierwsze skrzypce grają sezonowe owoce – truskawki, borówki?

Pomysłów jest wiele, a najlepsze są te, które możesz przetestować razem z dzieckiem! Wspólne gotowanie to najlepszy wstęp do udanej uczty, z której każdy wyjdzie z pełnym brzuchem i uśmiechem na twarzy.

Udostępnij
Skip to content P Click to listen highlighted text!