fbpx
Witaj na Seechance   Click to listen highlighted text! Witaj na Seechance

Wakacje – jak zająć dziecku czas bez szkoły?

Udostępnij

Okres wakacyjny jest wyczekiwany przez dzieci i młodzież przez cały rok. Choć od września do czerwca narzekają oni na wczesne pobudki i natłok zajęć, latem zaczynają tęsknić za aktywnościami. Trudno oczekiwać, aby rozkręcone w działaniach nastolatki nagle zatrzymały się i wyłącznie wypoczywały. Wakacje to nie tylko odpoczynek, ale też ciekawe zajęcia, które zapewnią ruch, kontakty towarzyskie i przede wszystkim piękne wspomnienia. Zobacz, co Ty w tym czasie możesz zrobić dla swojego dziecka.

Sprawdź półkolonie w swoim mieście

Młodsze dzieci mogą jeszcze nie być gotowe na samodzielne wyjazdy bez rodziców na kolonie czy obozy. Jednak zazwyczaj nie mają problemu z tym, aby zostać bez rodziców kilka godzin w ciągu dnia, bo są już do tego przyzwyczajone z przedszkola. Półkolonia to bardzo ciekawe rozwiązanie – z jednej strony gwarantuje dzieciom kompleksową opiekę z wyżywieniem i moc atrakcji, z drugiej pozwala rodzicom na etacie swobodnie pracować.

Półkolonie mogą być tematyczne lub uniwersalne – dla każdego. Warto dowiedzieć się, czy własnej inicjatywy nie ma szkoła, do której uczęszcza dziecko lub Twój zakład pracy. Popularne są wakacyjne zajęcia sportowe, z pływania, wycieczki, odwiedziny w stadninach koni czy zajęcia z robotyki.

 

Kids On Playground

Objazdówka po wszystkich placach zabaw w mieście

Zazwyczaj pewnie eksplorujecie plac zabaw, który jest najbliżej Waszego domu. Latem jest okazja do tego, aby wyruszyć dalej. Zróbcie najpierw mapę najlepszych miejscówek w mieście (mogą to być niekoniecznie place zabaw, ale np. pomniki czy kawiarnie, coś, czym interesuje się dziecko).

Taka wyprawa może też odbyć się zupełnie spontanicznie – pieszo, rowerem czy autobusem, bo wtedy będzie jeszcze weselej.

Pikniki plenerowe

Dlaczego nie zorganizować pikniku w parku lub nad rzeką? Dzieci uwielbiają takie formy spędzania czasu z rodzicami i przyjaciółmi. Wybierzcie się na nie sami lub zaproście sąsiadów czy kolegów ze szkoły. Spakujcie kosz z przekąskami i napojami, weźcie koc, piłkę, rakietki do badmintona, skakankę. A może nawet zorganizujecie drużynowe zawody sportowe albo bieg przełajowy z przeszkodami? Wszystko jest dozwolone!

Smiling Sibling Stroking Little Dog Tent Picnic

Nocowanie w namiocie w ogrodzie

Czy może być coś bardziej ekscytującego niż biwakowanie? Nawet nie trzeba nigdzie jechać, aby móc przenocować pod namiotem. Prywatny ogródek szybko zmieni się w camping, podczas którego największą atrakcją będzie nie tylko nocowanie w śpiworach, ale też oglądanie gwiazd, ognisko czy opowieści o duchach.

Kino letnie na tarasie

Właściciele tarasów mają to szczęście, że mogą organizować sobie i swoim pociechom seanse w kinie letnim. Wystarczy przygotować wygodne siedziska lub miejsca do leżenia – koce, poduchy sprawdzą się doskonale. Do tego rozłożyć ekran i z projektora wyświetlać bajki lub filmy. Przekąski i napoje obowiązkowe!

Pamiętaj też, aby zostawić dziecku czas na swobodną zabawę. Nie musisz ciągle organizować swoim pociechom czasu wolnego. To zrozumiałe, że chcesz wynagrodzić im trudy całego roku szkolnego i zapewnić wypoczynek. Pamiętaj, że wiele pięknych wspomnień tworzy się niejako samych.

Udostępnij
Skip to content P Click to listen highlighted text!