fbpx
  Click to listen highlighted text!

Ufać, lecz kontrolować. O bezpiecznym korzystaniu z Internetu przez dzieci

Udostępnij

Łatwy dostęp do Internetu jest dzisiaj błogosławieństwem i przekleństwem, zwłaszcza dla rodziców, którzy nie zawsze mają kontrolę nad tym, co w sieci robią ich pociechy. Tymczasem dzieci coraz wcześniej i coraz aktywniej korzystają z czatów, komunikatorów i innych form korespondowania z ludźmi – nie tylko tymi, których znają. Dziś piszemy o jednym z największych zagrożeń, czyli poznawaniu w sieci obcych i nadmiernym zaufaniu oraz otwieraniu się przed nimi. Zobacz, dlaczego to niebezpieczne.

Korespondowanie z nieznajomymi

W sieci niemal każdy może przybrać dowolną tożsamość i udawać kogoś innego, niż jest w rzeczywistości. Dzieci, które się nudzą, szukają przyjaciół, a może pierwszej miłości i są skłonne uwierzyć niemal we wszystko, co siedzący po drugiej stronie monitora spróbuje im przekazać. Zbyt duże zaufanie do nieznajomych może skutkować nie tylko złamanym sercem, ale gorzej – kradzieżą danych finansowych czy tożsamości.

Little Girl Uses Laptop Late Night

Jakie skutki niesie za sobą korespondowanie z nieznajomymi?

Nigdy nie wiemy, kto skrywa się pod nickiem kasia_123@ czy wciela się w Wojtka S. z równoległej klasy ze szkoły na drugim końcu Polski. Nawet dorosłym zdarzają się naiwne zachowania, a co dopiero dzieciom. Młodzież jest szczególnie narażona na niebezpieczne zjawiska – wiele z nich zostało już zdefiniowanych i zakwalifikowanych jako stwarzające zagrożenie. Świadomość rodzica, że takie coś w ogóle istnieje pozwoli lepiej kontrolować zachowanie dziecka w sieci i zareagować we właściwym momencie.

Grooming – wzbudzanie zaufania i wykorzystywanie go

W kontekście poznawania ludzi w sieci powstało określenie grooming. Odnosi się ono do sytuacji, w której osoba chcąca wykorzystać dziecko najpierw wzbudza jego zaufanie, uwodzi je, a potem doprowadza do spotkania o podłożu seksualnym.

Seksting – udostępnianie intymnych zdjęć

Intymne zdjęcia i nagrania dzieci często trafiają do sieci bezpośrednio od młodych właścicieli. Dlaczego? Ponieważ są one aktywne na platformach, które zachęcają je do dzielenia się takimi materiałami z szerszym gronem odbiorców celem zdobycia gratyfikacji oraz uznania. Główną motywacją jest jednak zarobek.

Plastic Bank Credit Cards Fishhook Computer Keyboard Online Shopping Addiction Concept

Kradzież danych osobowych i finansowych

Wreszcie znany i często spotykany problem, dotyczący zarówno dorosłych, jak i dzieci. Udostępnianie danych z kart kredytowych, kodów PIN, haseł do bankowości elektronicznej, robienie przelewów na podane konta – lista błędów jest długa, a skutek ten sam, czyli strata niekiedy naprawdę dużych pieniędzy. Trzeba uczulić dziecko, aby nie kupowało w sieci niczego, bez konsultacji z Tobą, nie wysyłało „bezpłatnych SMS-ów” i nie dawało się namówić na wsparcie niezidentyfikowanych „osób w potrzebie”.

Jak widzisz, nie zawsze problemem jest po prostu poznanie czy korespondowanie z kimś w sieci. Zmartwieniem rodziców jest to, gdy taka znajomość online ma swoją kontynuację w życiu prawdziwym lub prowadzi do udostępnienia danych wrażliwych. Uświadomienie sobie i dziecku, gdzie jest granica, na pewno będzie pomocne, aby nie paść ofiarą przestępstwa.

Udostępnij
Skip to content P Click to listen highlighted text!