fbpx

Pomysły na aktywne spędzanie czasu wolnego z dziećmi

Udostępnij

Kiedy rodzice wracają z pracy, a dzieci kończą odrabianie lekcji pada pytanie: „Co porobimy?”. Tuż obok kultowego „nudzi mi się”, jest to chyba jedna z najczęściej wypowiadanych kwestii! Twoje pociechy marzą o tym, aby spędzić trochę czasu z mamą i tatą. Dlatego zastanów się nad tym, jakie aktywności możesz im zaproponować, aby wszyscy świetnie się bawili.

Na kanapie czy w ruchu?

Najszybszą, wymagającą najmniej wysiłku rozrywką jest oglądanie telewizji albo granie w gry. Oczywiście nie ma w tym nic złego, ale priorytet warto nadać czynnościom, które wymagają większego zaangażowania. Dlatego, planując czas z dziećmi, zadbaj o to, aby był to czas aktywny, wypełniony dobrą zabawą i ruchem. 

Sport w życiu młodego człowieka jest niesłychanie ważny i bardzo pozytywnie wpływa na ogólny rozwój organizmu. Powiedzmy sobie szczerze – ruchu potrzebują także dorośli, którzy często wiodą siedzący tryb życia, tak zgubny dla sylwetki i kondycji.

Family With A Bicycle In A Summer Park

 

Kiedy jest ładna pogoda

My wierzymy w to, że nie ma złej pogody na spacer czy zabawy na zewnątrz. Wystarczy po prostu ubrać się adekwatnie do temperatury i panujących warunków atmosferycznych. Kalosze, peleryna, parasol – dla dzieci to nie dodatkowe utrudnienie, a okazja do świetnej zabawy, czyli skakania po kałużach.

Wróćmy jednak do sytuacji, gdy w wolny od pracy dzień budzi Cię wpadające zza okna słońce. To wymarzona pogoda na atrakcje w plenerze. Na świeżym powietrzu można zaplanować tak wiele rozrywek, które zaangażują całą rodzinę! Zalicza się do nich:

  • wycieczka rowerowa połączona z piknikiem,
  • wyprawa górska lub krótszy spacer wytyczonym szlakiem albo ścieżką przyrodniczą zwieńczona ogniskiem,
  • wyjście na plac zabaw albo na kilka okolicznych placów i zabawa na nich,
  • zabawy w ogrodzie – berek, ciuciubabka, tor przeszkód,
  • wyjście na boisko i rozegranie meczu piłki nożnej, siatkówki, koszykówki,
  • odwiedzenie basenu, parku rozrywki, parku linowego,
  • zimą – wyjście na sanki, łyżwy, narty.

To tylko przykłady – obecnie infrastruktura w miastach rozwija się na tyle, że dostarcza wielu interesujących miejsc, które można odwiedzić z dziećmi. Oprócz rozbudowywanej sieci ścieżek rowerowych są pumptrack’i, siłownie pod chmurką, tyrolki do zjazdów. 

Każde dziecko żądne przygód oraz rodzice, którzy bez względu na wiek lubią się dobrze bawić na pewno odnajdą w swojej okolicy mnóstwo podobnych atrakcji. 

Kiedy pogoda nie sprzyja

Kiedy dzień jest wyjątkowo zimny, deszczowy, pochmurny, a Wy nie chcecie albo nie możecie wyjść z domu (np. z powodu przeziębienia) to nadal nie oznacza, że musicie się nudzić i jesteście skazani na całodniowe oglądanie filmów. Oprócz tego można też zorganizować wiele innych ciekawych i angażujących zajęć sportowych w domu. Poszukiwanie skarbów, podchody, popularne zabawy takie jak „kółko graniaste”, „stary niedźwiedź mocno śpi”, „raz-dwa-trzy baba jaga patrzy”, „ciepło-zimno”, a także berek i ciuciubabka – będzie sporo dobrych emocji, ruchu i śmiechu. A śmiech to zdrowie!

Blindfolded Cute Boy Playing Hide And Seek Game With Family 2

 

Aktywne spędzanie czasu – nie tylko zabawa

Zabawa i sport to tylko niektóre z propozycji na aktywne spędzanie wolnego czasu. Całą rodziną możecie też wziąć się za porządki w piwnicy, na strychu czy w ogrodzie. Możecie też zaangażować się w akcje charytatywne na rzecz starszych osób lub schronisk z okolicy. Warto śledzić ogłoszenia i odpowiadać na nie, brać udział w ciekawych inicjatywach, udzielać się społecznie. To będzie cenna nauka dla Twoich pociech, pozwalająca na zrozumienie, że oprócz przyjemności w życiu są też obowiązki, które kształtują charakter.

Dzieci kochają aktywność i mają silną potrzebę, aby być w ruchu. Z udziałem rodziców mogą jeszcze lepiej realizować swoje pasje i z odwagą poznawać nowych rzeczy oraz doświadczać przygód. Ważne, żeby ich naturalna ciekawość świata została zaspokojona. Wartością dodaną jest zdrowy rozwój i bezcenny czas spędzany z najbliższymi – to buduje piękne wspomnienia!

Udostępnij
P