fbpx

O nadziejach sądeckiej piłki, filozofii trenowania oraz planach na przyszłość Klubu Sportowego ,,DUNAJEC”

Udostępnij

Nowosądecki klub Dunajec od lat szkoli młodzików w różnych grupach wiekowych. Starannie opracowane plany treningowe, zaangażowanie zarządu w rozwój infrastruktury i wdrażanie nowatorskich metod szkolenia, a także przyjacielska atmosfera towarzysząca spotkaniom to najważniejsze zalety tego miejsca. O tym, jak wygląda obecna sytuacja klubu, jakie są rokowania dla młodych graczy i dlaczego warto rozwijać skrzydła pod patronatem KS Dunajec rozmawiamy z Jakubem Nowakiem i Łukaszem Biernackim.

 

Jak wygląda aktualna sytuacja klubu? Kto szkoli dzieci i młodzież?

Jakub Nowak: W klubie pracują trenerzy z  licencją UEFA i przygotowaniem pedagogicznym. Obecnie 3 trenerów posiada licencję UEFA A, kolejnych dwóch jest w trakcie kursu (jeden tuż przed egzaminem), 3 trenerów z licencją UEFA B, trzech w trakcie kursu UEFA. Część z naszych trenerów pracuje w szkołach powiatu nowosądeckiego i w Nowym Sączu mają zatem stały kontakt z młodzieżą i doświadczenie potrzebne do pracy z dziećmi i nastolatkami. Obecnie przygotowujemy się do rozbudowania naszej kadry, a więc nawiązania stałej współpracy z fizjoterapeutą, trenerami przygotowania motorycznego oraz siłownią. 

 

Ile dzieci trenuje obecnie w Dunajcu? W jakim wieku są najmłodsi piłkarze i ilu ich macie?

Łukasz Biernacki: W klubie mamy obecnie około 380 zawodników (począwszy od najmłodszych dzieci po seniorów). Najmłodszy zawodnik to chłopiec urodzony w 2017 roku. Zajęcia prowadzone są dla dzieci od 4-go roku życia (w wyjątkowych przypadkach mogą zostać zakwalifikowane również 3-latki). Ich zajęcia odbywają się w formie treningów ogólnorozwojowych z akcentami piłki nożnej. W każdym roczniku trenuje średnio około 40 zawodników podzielonych na grupy zieloną (wiodącą) i niebieską (naborową /średniozaawansowaną). Najliczniejszym rocznikiem jak dotąd był 2008, gdzie w pewnym momencie trenowało przeszło 80 dzieci. Nasze zespoły występują w ligach pod patronatem ZPN. Od młodzików poprzez trampkarzy do juniorów nasze drużyny grają na poziomie lig wojewódzkich oraz okręgowych.

 
Jak, mając na uwadze pandemię, oceniacie dzieci pod kątem ich sprawności fizycznej? Czy młodzi zawodnicy są skoncentrowani, czy nie wyszli z formy? 

JN: Ze względu na pandemię zajęcia w klubie zostały zawieszone na miesiąc. Nie był to jednak okres bezczynności, ponieważ zawodnicy dostali zadania domowe w formie prostych zadań ruchowych do wykonania. W maju wróciliśmy do treningów w grupach 6-cio osobowych, następnie przeszliśmy do grup 12-to osobowych. Praca w małych zespołach opierała się głównie na indywidualizacji, kształtowaniu zdolności koordynacyjnych oraz nauczaniu i doskonaleniu techniki. Plany treningowe zostały skorygowane  i dostosowane do każdej grupy wiekowej.

 

7. Dunajec 1

fot.: Waldemar Śniadecki

 

Jakie macie plany treningowe na przyszłość? 

ŁB: System szkolenie ulega cały czas ewaluacji, ale skupiamy się przede wszystkim na fundamencie piłkarskim w pierwszym okresie szkolenia. Zwracamy tutaj uwagę na nauczanie techniki piłki nożnej oraz kształtowanie zdolności motorycznych – co nie zawsze i nie dla każdego dziecka jest proste. Na kolejnych etapach koncentrujemy się na czterech fazach gry (w tym dwie są przejściowe) i wszelkie nasze działania oscylują wokół procesu doskonalenia elementów techniczno-taktycznych w poszczególnych momentach czasu gry.

 

Co wyróżnia ofertę i filozofię klubu Dunajec na tle innych?

JN: Przede wszystkim skupiamy się na wychowaniu przez sport. Poza nauczaniem techniki piłki nożnej oraz kształtowaniem zdolności motorycznych kładziemy nacisk na współpracę w grupie rówieśniczej, radzenie sobie z trudnościami i porażkami, ale też racjonalne podejście do zwycięstw. Ważne są zasady fair play. Poza treningami piłkarskimi oferujemy zajęcia na basenie, treningi motoryczne oraz organizujemy obozy piłkarskie. Myślę, że naszym atutem jest przyjazna, rodzinna atmosfera. Mimo rywalizacji – bo o to w sporcie chodzi, wszyscy wiedzą, że przychodząc do Dunajca dostaną szansę i ogromne wsparcie na swojej sportowej ścieżce.

 

Jak wygląda typowy trening w KS Dunajec?

ŁB: Każdą jednostkę treningową dostosowujemy do wieku i możliwości zawodników. Inaczej wyglądają ćwiczenia i gra skrzatów, inaczej orlików, a jeszcze inaczej juniorów. System szkolenia opisuje szczegółowo przebieg, intensywność i charakter szkoleń dla każdej kategorii wiekowej.

 

7. Dunajec 2

fot.: Waldemar Śniadecki

 

Na jakie elementy piłkarskie i fizyczne zwracacie uwagę najbardziej w cyklu treningowym dzieci?

JN: Jeśli chodzi o elementy piłkarskie to przede wszystkim kładziemy nacisk na technikę indywidualną w pierwszych fazach szkolenia, następnie dochodzą działania grupowe, zespołowe elementy taktyki. Wszystko w zależności od kategorii wiekowej lub zaawansowania grupy. Jeśli chodzi o zdolności motoryczne to są one oceniane i kształtowane w długofalowym, starannie opracowanym procesie. Nie zagłębiając się w szczegóły, bo są one niekiedy zawiłe i skomplikowane. 

Jakie są cele klubu na najbliższe lata?

ŁB: Cel sportowy to z pewnością wprowadzenie drużyny seniorów, opartej na wychowankach klubu, do IV ligi. To pozwoli nam zamknąć założenia systemu szkolenia. Pozostałe plany to poprawa warunków infrastrukturalnych, jeszcze lepsza baza sportowa – wszystko z myślą o większym komforcie pracy dla naszych podopiecznych. 

 

Jak oceniacie stosunki z rodzicami? Czego od nich oczekujecie albo jakiej współpracy sobie życzycie, aby największym wygranym w tym wszystkim było dziecko.

JN: Traktujemy rodziców, jako partnerów w procesie kształtowania charakteru oraz umiejętności młodych piłkarzy. Podchodzimy do każdego z szacunkiem i należytym dystansem, niezależnie od stopnia zażyłości – wszak z niektórymi znamy się z boiska, pracy w szkole itd. Wszystko jest w porządku do czasu, aż zdarzy się rodzicom wchodzić w kompetencje trenerów, którzy, bądź co bądź, są mocnym elementem struktury Dunajca. Stąd też nigdy nie pozwalamy na nieodpowiednie zachowanie względem szkoleniowców, reagując natychmiast na niedomówienia, pretensje. Są to jednak przypadki sporadyczne, więc na szczęście mamy raczej dobre stosunki z rodzicami naszych podopiecznych. Najważniejsze jednak to jeden cel i dążenie do niego – tzw. wspólny front rodziców i trenera, który może zdziałać naprawdę wiele. 

 

KS Dunajec to klub sportowy otwarty na współpracę z dziećmi, które chcą zostać gwiazdami sportu w przyszłości lub po prostu cenią sobie aktywne spędzanie wolnego czasu w otoczeniu przyjaciół. Jasno wytyczone cele, liczne osiągnięcia, pozytywna atmosfera i  skonkretyzowane plany treningowe – to wszystko sprawia, że każdego roku szeregi nowosądeckiego zespołu zasilają dzieci z kolejnych roczników. Najmłodsi mają 4, niekiedy 3 lata!

Dla każdego z tych, którzy chcą trenować, rozwijać pasje, realizować marzenia i budować formę, Dunajec otwiera swoje podwoje. Warto skorzystać, ponieważ z wypowiedzi Dyrektora Klubu i Członka Zarządu jasno wynika, że klub ma duże ambicje, które zamierza realizować już w niedalekiej przyszłości. 

Udostępnij
P