fbpx
  Click to listen highlighted text!

Nauka języków obcych. Dlaczego jest ważna od najmłodszych lat?

Udostępnij

Dzisiaj nikt już nie pyta „czy umiesz język obcy”. Pytanie brzmi raczej „na jakim poziomie jest Twoja znajomość języków obcych”. Dotyczy to głównie angielskiego, który przez wielu polskich pracodawców traktowany jest jako główny język komunikacji, tuż obok polskiego. Mając to na uwadze, jak również obserwując postępującą globalizację, warto zachęcać dziecko do tego, aby już od najmłodszych lat podnosiło swoje kompetencje lingwistyczne.

 

Język angielski jest ważny!

 

Umiejętność płynnego posługiwania się językiem obcym zdecydowanie poprawia komfort życia, daje dostęp do bardziej atrakcyjnych ofert pracy, poszerza horyzonty myślowe. Ludzie, którzy znają angielski mogą swobodnie podróżować bez ryzyka, że natkną się na bariery komunikacyjne. Mogą też oglądać filmy czy czytać literaturę zagraniczną, która z różnych względów nie została przetłumaczona na język polski.

Dzieci, które od najmłodszych lat są oswajane z brzmieniem innego języka, wyrastają na otwartych dorosłych, gotowych, aby chłonąć wiedzę i poznawać świat. Mając podstawy w postaci dwóch języków (ojczystego i angielskiego) łatwiej od innych nauczą się kolejnych. Jednocześnie dla nich nauka okaże się przyjemnością, zabawą, niekiedy będzie następowała przy minimalnym wysiłku, np. za pośrednictwem gier czy słuchania ulubionej muzyki. Właśnie ze względu na te umiejętności lingwistyczne, warto zapewnić dziecku dostęp do lekcji języka angielskiego już w wieku kilku lat!

 

Toy Bricks On The Table


Jaka nauka jest najbardziej efektywna?

 

Sposób nauczania trzeba dopasować do dziecka – jego wieku, zdolności poznawczych i tego, na jak długo potrafi skoncentrować uwagę. Dlatego najlepszą formą edukacji jest:

  • forma ludyczna, czyli śpiewanie, mówienie wierszyków, zabawy ruchowe i językowe, gry,
  • odgrywanie scenek i dialogów,
  • zabawy z rówieśnikami, rodzicami i opiekunami z elementami językowymi.

Warto potraktować naukę języka nie tylko jako inwestycję w przyszłość, ale też działanie doraźne. Lekcje angielskiego pomagają uczniom ćwiczyć pamięć i koncentrację, kształtują świadomość kulturową oraz społeczną. Zwłaszcza do 7. roku życia dzieci chłoną nową wiedzę jak „gąbki”. Potem proces ten spowalnia, a w przypadku dorosłych ludzi dochodzi jeszcze dodatkowo niechęć / strach / wstyd przed komunikowaniem się w języku obcym. Młodsi nie mają z tym większego problemu, a bariery językowe zdają się dla nich nie istnieć. 

Aby dziecko uczyło się efektywnie, musi wiedzieć, dlaczego warto to robić. Argumenty o dobrej pracy mogą nie trafić do kilkulatków, ale obietnica wspólnej zabawy z użyciem angielskich słówek czy oglądania bajek bez tłumaczenia powinna je do tego zmotywować! Wiele dzieci lubi zajęcia dodatkowe, bo są one formą zabawy i okazją do spotkania z rówieśnikami.

 

Little Girl Sitting At Laptop With English Textbooks


Gdzie uczyć się angielskiego?

 

Obecnie nauka języka angielskiego jest tak upowszechniona, że każdy może skorzystać z lekcji prywatnych. Niestety, za kursy w szkołach językowych czy spotkania indywidualne z korepetytorami trzeba słono zapłacić. Dzieci mają co prawda dostęp do zajęć lingwistycznych w przedszkolu czy szkole, ale często jest to za mało. Rodzice, którzy borykają się z trudnościami finansowymi upatrują szansy dla swoich pociech właśnie w edukacji powszechnej. 

Ale dobra wiadomość jest też taka, że w niektórych regionach dodatkowe lekcje angielskiego są organizowane przez fundacje pro bono. Wszystko po to, aby przeciwdziałać skutkom niskiego statusu społeczno-ekonomicznego i wyrównywać szanse w dostępie do edukacji już od początku. Warto poszperać w poszukiwaniu takich ofert, bo zazwyczaj ilość miejsc, jak również czas na wysłanie zgłoszenia są mocno ograniczone.

Udostępnij
Skip to content P Click to listen highlighted text!