fbpx
  Click to listen highlighted text!

Mojemu dziecku brakuje pewności siebie! Czyli, jak wspierać młodego człowieka.

Udostępnij
Niektórzy w sposób naturalny są pewni siebie i działają, nie obawiając się porażki. Innych wizja przegranej niemal paraliżuje, utrudniając funkcjonowanie w domu i w szkole. Takie postawy można zaobserwować już u dzieci, co oznacza, że budowanie poczucia własnej wartości warto zacząć od początku. Jak to robić i dlaczego jest to takie ważne? Odpowiadamy.

Od samopoczucia dziecka i jego postaw względem innych ludzi czy inicjatyw zależy w dużej mierze dorosłe życie. Czy będzie miał szacunek do samego siebie? Czy będzie umiał podnieść się po porażkach? Czy pod wpływem krytyki ugnie się czy raczej rozwinie skrzydła? Warto budować pewność siebie już u kilkulatków, aby ułatwić im start w dorosłe życie. 

 

Jak pomóc dziecku, które nie jest pewne siebie?

 

Twoje dziecko trzyma się z boku, rzadko wychodzi z inicjatywą, nie chce sprawić zawodu rodzicom, nauczycielom, kolegom? Młodym człowiekiem targa wiele nieraz trudnych emocji, które trzeba rozpracować. Jeżeli okaże się, że wycofanie wynika ze strachu przed porażką i jest efektem braku pewności siebie, warto popracować nad kształtowaniem postaw. Komunikaty werbalne i niewerbalne są tu bardzo pomocne i ogromnie ważne, nie wolno jednak zapominać, że każde dziecko jest inne, a przez to ma inne potrzeby wychowawcze.

Co sprzyja budowaniu pewności siebie u dziecka?

  • pochwały i docenianie jego starań (w szkole, na treningu),
  • dobre przygotowanie do podjęcia danej inicjatywy (konkursu, meczu),
  • wyniki, które są efektem ciężkiej pracy (wygrana w turnieju, awans do kolejnej rundy rozgrywek),
  • dobre nastawienie psychiczne (wynikające z uzyskania równowagi między pracą/nauką, a rozrywką i odpoczynkiem, odpowiednia ilość snu, zbilansowana dieta).

Pewny siebie młody sportowiec

pewnocs

Pewności siebie potrzebują wszystkie dzieci, również te, które są aktywne i uprawiają sport. W dyscyplinach grupowych, takich jak piłka nożna liczy się współpraca między zawodnikami oraz wzajemne zaufanie. Piłkarz, który odczuwa silną presję otoczenia, bierze na siebie zbyt dużą odpowiedzialność za porażki lub nie jest odpowiednio przygotowany do rozgrywek może łatwo utracić wiarę w swoje możliwości. Ważne jest, aby przy pomocy trenera oraz rodziców zrozumiał, że jest częścią grupy i wspólnie pracują na sukces. 

Misją naszej fundacji w tym obszarze jest wspieranie młodych osób, bo wiemy, jak ważne jest długofalowe budowanie pewności siebie – wynikającej z przekonania o tym, że „jestem dobry i silny, bez względu na to w jakiej formie jestem”.

Udostępnij
Skip to content P Click to listen highlighted text!