fbpx
  Click to listen highlighted text!

Jak zajęcia sportowe pomagają dzieciom nadruchliwym?

Udostępnij

Twoje dziecko to wulkan energii? Masz wrażenie, że nigdy się nie zatrzymuje i zawsze jest w biegu, czymś zajęte i zaabsorbowane? Wielu rodziców cieszy się z tego, że ma aktywne, chętne do działania dziecko. Są dumni, gdy uczy się jazdy na rowerku, na rolkach czy nartach albo z zaangażowaniem gra w piłkę nożną. Wydaje się, że przychodzi mu to z łatwością, naturalnie. Ale czy na pewno? Na to pytanie w rozmowie z nami odpowiada Sylwia Konopka – certyfikowana terapeutka integracji sensorycznej SensoryFit, pedagog z wieloletnim doświadczeniem oraz autorka bajek sensorycznych ,,Wrażliwiaki Łozbuziaki’’, które już niedługo w sprzedaży!

 

Po czym poznać dziecko nadruchliwe?

Są dzieci, dla których bycie w ruchu ma ogromne znaczenie. Potocznie mówimy, że mają ADHD, chociaż nie u wszystkich potwierdzono ten zespół. Część z nich prezentuje podobne zachowania, ale ich przyczyna jest sensoryczna. Najczęściej są to poszukiwacze aktywności ruchowych, czyli dzieci nadruchliwe.

 

Czy nadruchliwość u dziecka sama w sobie jest problemem?

To, co dorośli widzą jako problem, to nieustająca chęć dzieci, aby być w ruchu. Wydaje się, że nigdy się nie męczą. Trudno im dłużej trwać w jednym miejscu. Bywa zatem, że są postrzegane jako niegrzeczne – w przedszkolu czy szkole, ponieważ wstają kiedy nie trzeba, odchodzą od stolika, a tym samym przeszkadzają innym. Zwykle rodzicom ruchliwość ich dzieci mniej przeszkadza. Uważny obserwator widzi, że to w ruchu są najszczęśliwsze.

 


Dlaczego dziecko czuje się szczęśliwe, będąc w ruchu?

Ponieważ ruch przyczynia się do powstawania w naszym organizmie substancji, które sprawiają, że czujemy się komfortowo. Dzieci nadruchliwe potrzebują być w ruchu, bo to pomaga im wprawić się w stan, w którym łatwiej im się koncentrować.

 

A jak te dzieci czują się podczas zorganizowanych zajęć sportowych?

Z jednej strony dawka intensywnego ruchu jest odpowiedzią na ich potrzeby. Z drugiej często trudno im się dostosować do reguł. Wprowadzenie zasad jest im bardzo potrzebne, jednak na początku bywa wyjątkowo kłopotliwe.

 

A jak to wygląda na zorganizowanych zajęciach grupowych?

Bardzo często dzieci nadruchliwe, którym trudno się dostosować, szybko rezygnują z uczęszczania do klubu. Jest to duże wyzwanie dla trenera, ale warto je podjąć.

 


Jak pomóc dziecku z nadruchliwością?

Dorośli powinni zrozumieć, że najtrudniejsze dla dzieci nadruchliwych jest podporządkowanie się. Należy jednak pamiętać, że nie wynika to z ich złej woli, a z nieprawidłowego funkcjonowania ich układu nerwowego. Pomocne w nauce dostosowywania się do zasad jest np. uczęszczanie na zajęcia SI. Podczas terapii integracji sensorycznej pracujemy nad stopniowym uczeniem dzieci, jak przestrzegać reguł. To proces. Przynosi efekty, ale wymaga czasu i cierpliwości.

To czego potrzebują te dzieci, to dostymulowanie w ruchu. Potrzebują zatem systematycznie podejmowanego wysiłku fizycznego. To pozytywnie wpływa na ich funkcjonowanie. Jest jednak jeszcze jeden bardzo istotny element. Potrzebują także nauczyć się odpoczywania – czyli hamowania swojej pobudliwości pomiędzy ćwiczeniami.

Czy można połączyć terapię SI z udziałem w zajęciach sportowych?

W szczególnie kłopotliwych sytuacjach warto łączyć udział dziecka w terapii integracji sensorycznej z systematycznym uczęszczaniem na zajęcia sportowe. Na terapii dziecko i rodzic uczą się jak regulować pobudliwość nadruchliwej osoby. Zajęcia grupowe, prowadzone przez doświadczonego trenera, są doskonałą lekcją funkcjonowania w relacjach społecznych. Potrzebującym polecam obydwie formy i życzę wielu radosnych przeżyć.

Dzieci mają naturalna potrzebę ruchu, jednak kiedy ta wykracza ponad ogólnie akceptowalne normy, wymaga dokładniejszej weryfikacji. Nadpobudliwość ruchowa może być  spowodowana zaburzeniami integracji sensorycznej, a może być problemem natury neurologicznej. Do postawienia diagnozy, czy jest to ADHD czy inna dysfunkcja, warto udać się do specjalisty. Odpowiednio poprowadzone leczenie, z dawką zdrowego ruchu i czasem przeznaczonym na regenerację mogą przynieść doskonałe efekty. Komfort życia dziecka, jego rodziny, przyjaciół i całego otoczenia ma szansę znacząco się poprawić. 

Udostępnij
Skip to content P Click to listen highlighted text!