fbpx

Dlaczego sport jest ważny w rozwoju dziecka?

Udostępnij

Niejeden dorosły ma wrażenie, że dzieci stale są w ruchu. W przypadku najmłodszych powiedzenie, że „nie mogą spokojnie usiedzieć w miejscu” jest jak najbardziej trafne. Niestety wraz z upływem kolejnych lat, fascynacją elektroniką oraz podjęciem edukacji szkolnej ta naturalna potrzeba aktywności fizycznej, maleje. Naszą rolą jest jej podtrzymanie, ponieważ sport ma ogromny wpływ na rozwój młodego człowieka.
Dorośli biegają, żeby schudnąć, chodzą na siłownię, żeby wyrwać się z domu, biorą udział w zawodach narciarskich, bo lubią konkurencję. Dzieci po prostu uwielbiają ruch, mają ogromne pokłady energii, a ich organizmy potrzebują stymulacji, by rozwijać się harmonijnie.

Ruch wpływa na rozwój fizyczny

„Ruch to zdrowie” — proste hasło, które zna każdy. Niestety dla wielu dorosłych oznacza tyle, co spacer do sklepu lub wyprowadzenie psa. Dzieci przeciwnie — od siedzenia wolą bieganie, a w planie swojego dnia muszą mieć zapewnioną solidną dawkę ruchu. Aktywność fizyczna w przypadku najmłodszych przyczynia się do:

  • prawidłowego rozwoju organizmu — kości, mięśni, serca, płuc,

  • utrzymywania optymalnej masy ciała,
  • regulowania pracy układu hormonalnego,
  • budowania wytrzymałości i kondycji fizycznej,
  • wzrostu odporności,
  • kształtowania prawidłowej postawy ciała.

Sport kształtuje charakter

Sport uczy i kształtuje charakter. Dziecko musi zmierzyć się z konkurencją na bieżni lub pracować zespołowo z drużyną. Wartościową nauką jest przegrywanie i radzenie sobie z negatywnymi emocjami. Również zwycięstwa wpływają na młodego człowieka — podnoszą jego morale, zwiększają pewność siebie i dopingują do dalszego wysiłku.
Regularne ćwiczenia wymagają mobilizacji, a uczestniczenie w zajęciach zorganizowanych punktualności i odpowiedzialności. To cechy, które przydadzą się w dorosłym życiu.

Aktywność fizyczna a kondycja psychiczna

Podczas wysiłku fizycznego w organizmie uwalniane są endorfiny. Hormon szczęścia wpływa na dobry nastrój młodego człowieka i przyczynia się do poprawy humoru. Mając na uwadze zbawienne działanie sportu, warto zachęcać dzieci do aktywności, aby zredukować ich poziom stresu, napięcia, niepokoju spowodowanych np. problemami z rówieśnikami czy trudnościami w szkole. Pośrednio ruch poprawia jakość snu, a za tym idą kolejne benefity. Dziecko ma większą zdolność koncentracji, więcej zapamiętuje, staje się kreatywne.

Sport jest ważny dla wszechstronnego rozwoju, dlatego nie wolno bagatelizować jego roli w życiu nastolatka. Warto zadbać o to, aby aktywność fizyczna stała się stałą częścią planu dnia. Należy poświęcić przynajmniej godzinę na jazdę na rowerze lub grę w piłkę, a kilka razy w tygodniu wdrożyć trening wytrzymałościowy, wzmacniający mięśnie.

Nie wszyscy rodzice wiedzą, jak ćwiczyć z dziećmi i szukają wsparcia u profesjonalistów. Dobrym pomysłem jest zachęcenie pociechy do rozwoju w kierunku, który ją zainteresuje. Jeśli jest to np. piłka nożna to dołączenie do klubu, może się okazać świetną decyzją, również w perspektywie długofalowej.

Udostępnij
P