fbpx
  Click to listen highlighted text!

Dlaczego aktywny tryb życia i zdrowe nawyki żywieniowe są ważne w życiu dziecka?

Udostępnij

Dużo mówi się na temat pozytywnego wpływu sportu i zbilansowanej diety na stan zdrowia dziecka. To filary, które pomagają w budowaniu dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, a także odporności, pewności siebie, utrzymywaniu optymalnej masy ciała. Co jeszcze jest ważne w życiu młodego człowieka? Czas na zabawę, odpoczynek i sen, a także dobry przykład, który płynie z góry, czyli od rodziców.

Czy wiesz, że polskie dzieci tyją najszybciej w Europie? Te alarmujące dane udostępnił GUS – problem nadwagi dotyka już około 22% uczniów szkół podstawowych, a liczba ta systematycznie wzrasta. Efektem tego jest często siedzący tryb życia i zła dieta. Co zrobić, żeby powstrzymać ten niepokojący trend? Aktywność fizyczna i racjonalne odżywianie, do tego odpowiednia dawka odpoczynku, w tym snu są kluczowe, by dzieci rosły zdrowo i nie musiały borykać się z problemem otyłości – teraz i w dorosłym życiu.

Działania profilaktyczne

Lepiej zapobiegać niż leczyć – w tym przypadku dosłownie. Dzieci, które są aktywne fizycznie, mają odpowiednią ilość snu oraz zbilansowaną dietę z natury mają więcej energii, są pozytywnie nastawione do życia, unikają problemów natury zdrowotnej. Okazuje się, że sport może mieć zbawienne działanie w profilaktyce takich chorób jak cukrzyca, astma oskrzelowa, a nawet nowotwory. 

Młody człowiek, który ma zapewnioną dostosowaną do wieku dawkę ruchu, a w diecie składniki bogate w minerały oraz witaminy, ma lepsze zdolności do koncentracji, zapamiętywania czy radzenia sobie ze stresem. Rodzice, dbając o obecność sportu i zdrowego odżywianie swoich pociech wyposażają je w ważne narzędzia do stawiania czoła wyzwaniom codzienności.

 

6. Dlaczego Zdrowy Tryb

 

Budowanie zdrowych nawyków

Wiele z nawyków kształtuje się już w pierwszych latach życia dziecka. Jest duża szansa, że młody człowiek, który był zachęcany do uprawiania sportu i zdrowego odżywiania, w przyszłości będzie kontynuował te przyzwyczajenia, jednocześnie ograniczając używki. Tutaj przykład idzie z góry – jeżeli rodzice mają zbilansowaną dietę, sami są amatorami aktywności fizycznej i zachęcają do wspólnego spędzania czasu, to dziecko łatwiej przysposabia sobie takie pozytywne postawy.

Warto pamiętać jednak, że podobnie jak w innych aspektach, również tutaj należy zachować równowagę. Stopień aktywności czy ilość godzin poświęcanych tygodniowo na uprawianie sportu należy dostosować do wieku i predyspozycji młodego człowieka. Nie warto zmuszać go do treningów, a raczej szukać takich form spędzania wolnego czasu, które są dla niego przyjemne. Ważny jest sen – odpoczynek to czas regeneracji organizmu i „resetu” dla mózgu. 

Dobroczynne działanie sportu na organizm

Dlaczego, pomimo tego, że trening jest męczący, stanowi dla nas źródło radości? Ponieważ podczas uprawiania sportu krew płynie w żyłach szybciej, a przysadka wydziela hormony szczęścia. Endorfina czy serotonina dopingują dziecko do działania, sprawiają, że jazda na rolkach czy gra w piłkę są dla nich źródłem radości i, pomimo zmęczenia, dostarczają mnóstwo satysfakcji. 

Chcesz, żeby Twoje dziecko było uśmiechnięte? Zadbaj o jego dietę i odpowiednią dawkę sportu oraz odpoczynek. Wspólne uprawianie aktywności fizycznej, gotowanie pożywnych dań oraz jedzenie to również czas sprzyjający integracji i zacieśnianiu rodzinnych więzi. Nie warto zaniedbywać ich znaczenia w rozwoju młodego człowieka.

Udostępnij
Skip to content P Click to listen highlighted text!